Up next


Claudia Roth | #OsmanKavala Book Talk

25 Views
Adamos Man
18
Published on 28 Oct 2020 / In News & Politics

[Please scroll down for English]

Research Institute on Turkey (RIT), Turkey Human Rights Litigation Support Project (TLSP) ve Osman Kavala Dayanışma Grubu, Kavala’nın 62. doğum günü için hazırlanan ve arkadaşlarının, birlikte çalıştığı kuruluş ve inisiyatiflerin yer aldığı kitap ile ilgili uluslararası bir panel düzenledi. Panelde, Osman Kavala’ya Özgürlük dayanışma kampanyası, kitabın ortaya çıkış hikâyesi, davanın son durumu ve süregelen yargılamanın Türkiye’deki sivil toplum üzerindeki etkileri tartışıldı. Osman Kavala’nın yaşı itibarıyla COVID-19 risk grubu içinde yer aldığı, beslenme ve sağlık gibi temel haklarının cezaevinde iyi gözetilemeyeceğine dair endişeler dile getirildi.

Alman Parlamentosu Başkan Yardımcısı Claudia Roth, “Bu etkinliğin küresel dayanışma için cesaret, ilham ve umut verici bir örnek olduğunu düşünüyorum. Osman Kavala’yı Gezi’den önce tanıdım; bir köprü kurucusu, demokrasiye adanmış bir kültür ve sanat insanı, gerçek bir Avrupalı… O yalnız değil ve biz ‘Osman Kavala’ya Özgürlük’ talebinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

***

Research Institute on Turkey (RIT), Turkey Human Rights Litigation Support Project (TLSP), and Osman Kavala Solidarity Team organized an international panel focusing on a compilation, a book previously produced by 300 friends, organizations and initiatives for Osman Kavala’s 62nd birthday. The panel covered the solidarity campaign #FreeOsmanKavala and the story behind the production of the book, the state of his trial, how it affects civil society in Turkey as well as concerns amid COVID-19 as he is within this higher risk age group and certain basic rights such as the right to nutrition and the right to health are not precisely looked after.

Claudia Roth, Vice President of the German Parliament said “I do think that this is an encouraging, inspiring, and hopeful example for global solidarity. I remember Osman Kavala long before Gezi, a bridge-builder, a person of arts and culture dedicated to democracy, a real European... He is not alone and we will not give up to ask ‘Free Osman Kavala.’”

Show more
0 Comments sort Sort By

Up next